Emmeline Pankhurstová se narodila 14. července 1858 v anglickém Manchesteru a zemřela 14. června 1928 v Londýně. Než Emmeline Pankhurst založila Women’s Social and Political Union, britskou organizace, která prosadila zbavení volebního práva žen do povědomí veřejnosti, byla aktivní militantní bojovnicí za práva žen. Její organizace se soustředila na „činy, ne slova“ a využívala veřejných demonstrací a militantních činů k tomu, aby naklonila veřejné mínění ve prospěch rovného volebního práva. Pankhurst také často přednášel o volebním právu žen.

Zajímavosti

1. Ženský sociální a politický svaz
Women’s Social and Political Union neboli Ženský sociální a politický svaz byla skupina pouze pro ženy, která se věnovala praktickému aktivismu zaměřenému na získání rovných hlasů pro ženy.
Skupina si získala reputaci pro stále militantní – často násilné – činy, které zahrnovaly přerušování telefonních linek, útoky na dům kancléře Davida Lloyda George, posílání dopisních bomb a připoutaní se k zábradlí.

Bojovnice za ženská práva

2. Byla uvězněna a držela hladovku
Není tajemstvím, že mnoho sufražetek držely dobrovolně ve věznicích hladovku. A výjimkou nebyla ani Pankhurstová. Ta v roce 1910 vedla pochod do parlamentu více než 300 žen. Setkali se s agresivní a násilnou policejní reakcí  nařízenou tehdejším ministrem vnitra Winstonem Churchillem, kdy policisté bili demonstranty pěstmi a „tahali ženy za ňadra“. 
Když to vypadalo, že „smírčí zákon“ o volebním právu žen bude zamítnut, Pankhurstová se zapojila do kampaně rozbíjení oken. Policie provedla razii v kancelářích WPSU a zatkla Emmeline, která byl usvědčena ze spiknutí za účelem poškozování majetku.
Následně byla uvězněna v Holloway, kde držela hladovku, a proto byla násilně krmena důstojníky.

3. Její dcery byly silně zapojeny do hnutí
Nejstarší dcera Emmeline a Richarda, Christabel, se stala přední členkou Sociální a politické unie žen. V roce 1905 se stala jednou z prvních sufražetek, které byly uvězněny poté, co přerušila schůzi liberální strany křikem požadavků na hlasy pro ženy.
Ona a Annie Kenney odmítly zaplatit pokutu a byly souzeny a poslány do vězení. Soud vyvolal velký zájem o hnutí a v důsledku toho vzrostl počet členů WSPU.
Po zatčení své dcery začala Emmeline podnikat militantní akce a byla několikrát uvězněna.
Mladší dcera Sylvia byla umělkyně, která navrhla mnoho plakátů a transparentů WSPU.

Život Emmeline Pankhurstové

4. Konzervativní strana
V roce 1926 Pankhurst vstoupila do Konzervativní strany a následně byla vybrána jako kandidátka do parlamentu ve Whitechapel a St. George\’s v roce 1928.
O tomto rozhodnutí řekla: „Moje válečná zkušenost a moje zkušenost na druhé straně Atlantiku výrazně změnily mé názory.“
Mnoho historiků se domnívá, že tento krok byl součástí strategie pro další úsilí o dosažení rovnoprávnosti. Konzervativní strana totiž měla po válce velkou většinu hlasů.

5. Odkaz
Emmeline Pankhurst zemřela ve věku 69 let v londýnském pečovatelském domě v Hampsteadu 14. června 1928.
O pouhých 18 dní později schválil parlament zákon o zastoupení lidu z roku 1928, který dal ženám stejná volební práva jako mužům.