Je rychlá půjčka skutečně výhodná?

Mnoho lidí se ocitá ve finanční nouzi, zvláště v období před Vánoci. Mnozí tuto situaci pak řeší tím, že si půjčí peníze u některé z finančních společností, které se na různé druhy půjček specializují. A není divu, koneckonců reklamy na nás každá den chrlí ty zaručeně nejvýhodnější půjčky s nejlepšími podmínkami. Často se také vyzdvihuje rychlost, kdy peníze máte na účtu do několika minut. Navíc ji lze poměrně snadno sjednat přes internet, což znamená, že nemusíme s nikým mluvit.

Zdá se tedy, že je vše v nejlepším pořádku a že se skutečně jedná o vhodné řešení takovéto situace. Avšak rychlá půjčka rozhodně není tak výhodná, jak se na první pohled tváří. Stačí si jen číst malá písmena a pochopíme, proč tomu tak je.

pujcka1

V první řadě se podívejme na nízký úrok, kterým se obvykle chlubí. Ano, je skutečně poměrně nízký, o tom není pochyb. O čem se však již tolik nemluví, je RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů. Ano, musí být uvedeno i v reklamě, avšak často je v onom drobném textu, který ani při nejlepší vůli nemáme šanci přečíst, pokud tedy onen reklamní spot nezastavíme. A upřímně, kdo z nás by to dělal?

Dále je zde fakt, že si obvykle pečlivě nečteme smlouvu, o tom, že bychom ji před podpisem dali posoudit odborníkovi, ani nemluvě. To však také znamená, že často pořádně nepřečteme veškeré podmínky, případně jim důkladně neporozumíme. O tom, že bychom dovedli rozpoznat všechny kličky, ani nemluvě.

pujcka2

Jak tedy toto vyřešit? Nejjednodušší je v tomto případě si peníze nepůjčovat. I když si totiž jste jisti, že dokážete vše v pořádku splácet, musíte počítat také s neočekávanými okolnostmi, které vaše příjmy sníží. Jsou to například ztráta zaměstnání, dlouhodobé onemocnění, neočekávané výdaje například kvůli rozbití či poruše nějakého spotřebiče, a další. Věřte, že to za to trápení rozhodně nestojí.