Zacházení s financemi

Obvykle se říká, že po výplatě se zapráší během prvních dvou týdnů. Nemusí tomu tak být, pokud se naučíte s vašimi financemi zacházet správně bez toho, aniž byste měli tři různá zaměstnání. Jedno dobře placené by vám mělo běžně stačit.
Pořídit si prasátko jako kasičku není na škodu, skladovat do ní mince, které získáte v krámu rozměněním za větší bankovku. Každá padesátikoruna, která se zdesetinásobí, může mít ve finálním výsledku hodnotu až několika stovek po rozbití prasátka. Když si do svého prasátka budete střádat každý den, nebo jednou za týden, nějaké ty drobné mince, naleznete po měsíci v prasátku více drobných, než byste si dokázali představit.
budík, peníze, finance
Je zbytečné chodit nakupovat do obchodů něco, co víte, že nevyužijete nebo se nesní. Přílišné množství nakoupeného ovoce nebo zeleniny, může způsobit jejich zkažení. Není to jen o ovoci a zelenině, jakákoliv potravina se musí nakupovat sebevědomě s tím, že ji skutečně využijete.
Máte práci v blízkosti domu, kam se dá zajet na kole? Nepotřebujete pak jezdit vlakem, autobusem nebo autem. Využívání hromadných prostředků má svá pro a proti, stačí si spočítat, co vás vyjde levněji. Uvidíte, že během šetření peněz brzy budete mít i něco navíc, což vám dovolí využívat více věcí.
Dobrou pomůckou pro kontrolu financí v domě je sestavení rozpočtu rodiny nebo vaší vlastní kasičky. Na jednu stranu napíšete příjmy a na druhou stranu do sloupečku výdaje. Jakýkoliv výdaj se od příjmu odečte. Nejlepší bude ze začátku připisovat, za co byly jednotlivé výdaje dány. Po měsíci budete vědět, co je největším „jedlíkem“ vašich peněz, budete se moci vyvarovat, když zjistíte, že se to dá nahradit něčím jiným.
kasička, prasátko, peníze
Když dojde na zdražování a výplata nestoupá, budete muset sáhnout i po brigádách, tomu se již nevyhnete, ale s rozumným šetřením se vyhnete malérům. Hlavní je neztrácet na mysli a nebrat si nesmyslné půjčky. Jestli něco nemáte hned, o to větší motivace pro vás přijde, že si na to budete muset našetřit.
Sestavujte si plány, co koupíte, sestavujte si vlastní kasičkové rozpočty, podle kterých budete pánem svých financí vy a nikdo jiný.