Hurá na lov ryb!

Naviják je zařízení, které navíjí vlasec nebo šňůru zpět poté, co ho nahodíte do vody. Naviják nám také umožní zkracovat nebo povolovat vlasec během lovení a tak imitovat pohyb návnady tak, aby si jí námi lovená ryba viděla jako živou rybu. Naviják musí vydržet zátěž, kterou na něj působí ryba a váš zápas s ní. Čím větší ryba, pochopitelně potřebujete zdatnější naviják. Hlavními součástmi navijáku je cívka se šnekovovým převodem, která zajišťuje navíjení vlasce nebo šňůry a brzda, která brzdí navíjení. Druhů navijáků je spousta. Při výběru se zaměřujte hlavně na druh lovu a lovené ryby.

Pro lov štik na přívlač nejspíše využijete smekových navijáků

Lov na přívlač je lov, kdy vedete tzv. smáček (umělá ohebná rybka) na krátkou vzdálenost kolem lodi, ve které sedíte. Na vlasci máte smáček s jedním háčkem a od něj ještě vedete tenčí kratší vlasec na jehož konci je olůvko, které se zanoří do vody. Návnadou tedy vedete pouze v okolí olůvka a určíte si tak hloubku ode dna a poloměr kruhu, ve kterém budete lovit. Lov na přívlač je tedy vhodný, když máte spadeno na konkrétní kořist.

Navijáky

Pro lov na přívlač se využívají smekací navijáky, které pojmou menší metráž vlasce (maximálně 150 metrů), protože nepotřebujete odhazovat prut moc daleko. Také mají menší převodový poměr, takže se rychle stahují. Díky smekacímu navijáku se můžete prát s metrovou štikou, protože je odolný i pro extrémně těžkou přívlač, avšak brzdný systém není dostatečně účinný a není dobře nastavitelný.

Pro lov kaprů a pstruhů využijete multiplikátory

V České republice jsou nejvíce loveni kapři, pro které se využívají multiplikátorové navijáky. Jsou odolné, pojmou více vlasce, takže můžete nahodit až 400 m daleko, mají větší převodový poměr a jsou určeny na lov s těžší návnadou. Pro multiplikátorové navijáky je třeba zakoupit speciální pevný a odolný prut. Pohyb návnady se napodobuje více sekavými pohyby. Samotný rybářský naviják mlsport.cz je lehký a dá se ovládat jednou rukou. Cívka je těžší, takže se prut méně snadno nahazuje, hůře roztáčí, ale má větší setrvačnost. Multiplikátorové navijáky mají dobře nastavitelnou a silnou odhozovou brzdu, na rozdíl od smekacích navijáků.

Navíjení navijáku

Feederové navijáky

Feederové navijáky mají menší cívku, jsou lehčí a menší. Používá se blíže u břehu, kde není třeba zahazovat daleko. Tyto navijáky mají vedle háčku prutu přivázané krmítko a v něm krmnou směs. Ulovíte s ním cejny, plotice a jiné bílé ryby po kapry, amury nebo třeba tolstolobiky.