Mít děti, Nemít děti, Nemít možnost mít děti

Jak bude náš život probíhat, záleží na nás. Rozhodujeme nejen o maličkostech, ale i momentech, které jsou pro nás prioritní. Máme jednu šanci života, se kterou nakládáme podle vlastního uvážení. Tak jak je pro některé dostačující náplní života kariéra, jiným záleží na rodinném zázemí, které pro ně znamená víc, než kariérní růst. To že se rozhodneme pro založení rodiny, nemusí znamenat konec světa, jak se některým zdá. I když není jednoduché spojit práci s rodinou, najdou se vždy kompromisy, ve kterých jsme schopni kličkovat.

KARIÉRA NA PRVNÍ MÍSTĚ, DÍTĚ NE!

Zastánci rodinného života, tohle neradi slyší. I když je to naše rozhodnutí, každý by si tímto verdiktem měl být jistý. Můžete pár let oddalovat, zda mít či nemít rodinu, ale nejde to donekonečna. Přece jenom jsme lidi, ale přece nechcete zakládat rodinu v padesáti. Tak jako my, si nedokážeme představit nemít děti, opačná strana to má stejně. Je pro ně nepředstavitelné mít děti, protože třeba právě ta kariéra je pro ně takové dítě. Žijí svojí prací, protože to byla jejich volba, která byla dobrovolná. Rozhodli se prožít profesní život, tak jako my se ho rozhodli prožít s dítětem.

Dvě ženy, podnikatelky, kariéra

DÍTĚ ŽIVOTNÍ PRIORITOU, BEZ KTERÉ SI TO NEUMÍME PŘEDSTAVIT

Pro dítě se rozhodujeme z čisté lásky a protože to tak cítíme. Naše představa rodinného života, která nás činí šťastnými a nelze ničím nahradit. Dítě je nositelem našeho jména. Odkazem, který tu zůstane po té, až my tu nebudeme. Naplňuje je nás nepopsatelným způsobem lásky, štěstí, hrdostí, kterou nelze ničím zaměnit. Tak jako my dítě učíme vše od samého začátku, dítě učí nás lepšímu životu. I když děti představují starost, mají být pro nás především radostí, kterou nám vnesli do života.

DĚTI NEMÁM RÁD/A, NECHCI JE!

Je skupina lidí, co o dětech nechtějí ani slyšet. Mají rádi svoji svobodu, kterou by s dítětem neměli. Je to určitá sobeckost lidí? Je to pohodlnost? Nebo je nemají z nezištného důvodu rádi? Určitě znáte alespoň jednu osobu, která nemá žádné city k dětem. Představa dítěte, v nich vyvolá pocit úzkosti a před tímto tématem zdrhají. Je vůbec možné, nemít rád děti? Nebo je to úplně jinak? Co když jim na samém konci vůbec děti nevadí? Mohou tím maskovat pouhý strach. Strach s neznáma a zodpovědnosti, která je k dítěti váže.

NEMŮŽEME MÍT DĚTI, ALE MY JE TAK MOC CHCEME

Smutná skupinka lidí, co touží po dítěti, ale jejich zdravotní stav jim to neumožňuje. Je to jejich největší přání, které jim bohužel bojkotují zdravotní problémy. Tito páry by dali všechno za to, aby mohli být rodina. I když jsou možnosti, jak z páru udělat rodinu, není to vždy tak prosté. Neštěstí, které je provází životem a se kterým se musí učit žít.

Mladý, usměvavý pár s potomkem

Každý pár na celém světě, by si měl vážit toho, že může mít dítě. Teď si položte jednoduchou otázku. Co pro Vás znamená rodina? Třeba zjistíte, že jste ji vnímali poněkud jinak, než by se očekávalo. Nikdo z nás by neměl děti brát jako věc, kterou můžeme mít netažením ruky. Buďme vděčni za to, že můžeme prožívat život s našimi dětmi. Na konci života, Vám totiž nezůstane nic, kromě Vašich dětí.