Jak se vyhnout nástrahám při koupání v bazénu

Do bazénu by neměl vstupovat nikdo, kdo trpí atopickým ekzémem. Ačkoliv jeho příčinou jsou zpravidla špatná životospráva a nadbytek stresu, projevy na pokožce jsou velmi nepříjemné a dokážou někdy člověka dokonce úplně izolovat od přátel a jeho oblíbených zálib.
voda bazénu

Atopický ekzém se vyznačuje suchou a popraskanou pokožkou, která nesmírně trpí při každém kontaktu s vodou. Kůže se snadno vysuší, je pak podrážděná a náchylná k infekci. Někdy dokonce vrstva epidermu praská až do krve, zvláště, je-li ekzém rozšířen na prstech rukou a nohou.

Bazén, zejména veřejný, by rovněž neměl navštěvovat nikdo, kdo trpí přenosnými infekcemi pokožky – plísněmi, mykózami a bradavicemi. Chlorovaná voda také neprospívá při nachlazení a virózách.

Mykózy

Jak už bylo řečeno, chronická mykóza a bazén si nerozumí, a to platí i pro mořskou vodu. Kvasinkovým infekcím zkrátka neprospívá jakákoli vlhkost. Tyto intimní problémy jsou velice nepříjemné, a tak se vyplatí dodržovat preventivní opatření. Je to především patřičná hygiena intimních partií, probiotické speciální děložní čípky, u mužů se pak nákaza léčí speciálními krémy. Jako prevence, nebo i po nákaze, odborníci nedoporučují žádné dráždivé přípravky kosmetiky, na trhu je dnes bohužel spousta chemicky navoněných a barvených toaletních papírů, menstruačních vložek, tamponů, mýdel a gelů.
plavec v bazéně

Plísně a viry

Bazénová voda je chlorována, ta nepředstavuje takové nebezpečí, jako vlhkost v blízkosti bazénu a společné sprchy. Tam se právě dobře daří různým plísním, bradavicím a tzv. poxvirům. Přenáší se velmi snadno zejména kontaktem s pokožkou, a pokud nemáme docela v pořádku imunitní systém, nebezpečí nákazy je značně vysoké. Nejčastěji se pak lékaři ve svých ordinacích setkávají s dermatofyty na chodidlech, mezi prsty a na nehtovém lůžku. Do bazénu tedy vstupujte pokud možno v dobrém zdravotním stavu , dbejte na dostatek vitamínu C a přísun čerstvého ovoce a zeleniny, vyhýbejte se stresu a nadměrné námaze. A nezapomeňte na čistý ručník a na vhodnou obuv, rozhodně nevstupujte do společných sprch a do okolí bazénu naboso.