Zlatan Ibrahimovič – příběh cestovatele

Jen málo fanoušků fotbalu po celém světě nezná jméno Ibrahimovič. Příběh tohoto švédského útočníka spíše připomíná cestování Zikmunda a Havelky. Přestože v žádném z klubů, ve kterých v kariéře hrál, nevydržel nikterak dlouho, stal se jedním z nejkvalitnějších útočníků své doby. Jeho kariéru ale také lemuji kontroverzní zákroky, vystupování a chování jak fanouškům, tak hráčům. Svérázné vystupování vyneslo Ibrahimoviče na vrchol popularity fotbalového světa. Je jedním nejdiskutovanějších hráčů historie, přestože ani zdaleka nedosáhl fotbalových úspěchů jako například Lionel Messi či Christiano Ronaldo.

fotbalový zápas

Původ a začátky kariéry

Zlatan se narodil v bosensko-chorvatské rodině, ale již v mládí se přestěhovali do Švédska. Zde začal hrát fotbal. Prvním klubem, za který jako dospělý nastoupil, bylo Malmo FF. Debutoval v roce 1999. O dva roky přestoupil do Nizozemska, kde oblékal do roku 2004 dres Ajaxu. S ním dokázal 2 krát vyhrát Erdivise.
fanoušci fotbalu

Zlatá éra cestování

V sezóně 2004/2005 přestoupil do Juventusu, s nímž vyhrál Serii A. Po korupční aféře, kdy byl italský celek přeřazen do druhé ligy, odešel do Interu Milán, kde působil do roku 2009. Přestoupil do Barcelony, ale po sporech s trenérem byl poslán na hostování do AC Milán. S Interem a AC Milán získal mistrovské tituly. V roce 2012, už jako kmenový hráč AC Milán, přestoupil do týmu francouzského šampiona Paris Saint-Germian. Za tento klub odehrál zatím nejvíce zápasů v kariéře (122 zápasů nepřetržitě v jednom klubu).
inter milán klub
Své střelecké konto rozšířil o úctyhodných 113 branek, což znamená téměř jeden gól v každém zápase. I tento celek však opustil, jelikož se v útoku značně zvýšila konkurence. Sebevědomý hráč odmítl hrát druhé housle a přestoupil jako volný hráč do Manchesteru United, kde působil od 2016 do 2018. Po vážném zranění kolene se ovšem jen těžko vracel do sestavy, takže i z anglického klubu odešel. Zatím posledním klubem, v němž působí i v současné době, je Los Angeles Galaxy (USA).

Pro lepší přehled přinášíme seznam klubů, v nichž působil Zlatan Ibrahimovič:

1.      Malmo FF

2.      Ajax Amsterdam

3.      Juventus Turín

4.      Inter Milán

5.      Barcelona

6.      Ac Milán

7.      PSG

8.      Manchester United

9.      Los Angeles Galaxy