Kyjev se rozprostírá v severní části země na řece Dněpr a je centrem ukrajinského kulturního a obchodního dění. Tvoří dopravní křižovatku a všem, kdo do něj zavítají, nabízí svoji pohostinnost.
Nesnadnější cestou je doprava letadlem na letiště Boryspil nebo Zhuliana. Akční letenky praha-kyjev LevnéLetenky vám otevřou dveře do zcela jiného světa, který stojí za objevování.centrum města
V historii této oblasti najdete i české stopy a ne ledajaké. V létě 1917 se po bitvě u Zborova do Kyjeva odebral T.G. Masaryk, který jako předseda Československé národní rady na Rusi osobně budoval československé legionářské vojsko, aby byl u frontové linie východní fronty první světové války.
Smutná historie se váže ke Kyjevu v období druhé světové války, kdy byl v roce 1941 dobit německou armádou. V září toho roku zde jednotky SS svezly do rokle Babí Jar 33 tisíc kyjevských židů a postřílely je. Město bylo osvobozeno 6.11.1943 jednotkami 1.ukrajinského frontu, jehož součástí byla i 1. československá samostatná brigáda, která vstoupila do města první.
Historické centrum Kyjeva se táhne po pahorcích nad pravým břehem Dněpru, v současnosti je levý břeh využívaný pro moderní výstavbu města. Severně od města je veliká Kyjevská přehrada. Celá historická část města je plná krásných chrámů a klášterů a dojem umocňuje mohutná řeka. Nejkrásnějším obdobím je zde doba, kdy kvetou kaštany, které promění místní svahy v záplavu plnou impozantních květů.olympijský stadion ve městě
Jednou z nejnavštěvovanějších památek je chrám zasvěcený svaté Sofii, který je označován za církevní i národní symbol. Město bylo centrem východoevropské civilizace a už za doby knížat z Kyjevské Rusi si získalo označení „matka ruských měst“. Jedním ze současných symbolů města je dívka v ukrajinském kroji. Stojí uprostřed náměstí na 45 m vysokém sloupu. Na hlavě má věnec a v ruce drží pozlacenou větev kaliny.